Częste pytania
W jaki sposób przygotować się na wizytę w gabinecie psychoterapeuty?
Przede wszystkim warto pamiętać, że do psychoterapeuty przychodzi się z samym sobą, takim jakim się jest. Nie trzeba do tego spotkania przygotowywać się jakoś specjalnie. Najlepiej uda się skorzystać z wizyty, jeśli pozwoli się sobie na bycie sobą. Jeśli coś wypadnie z pamięci lub zaschnie w gardle albo w głowie pojawi się pustka i nie będzie wiadomo od czego zacząć, będzie czas, by się zastanowić i uspokoić lub też terapeuta sam zada pytania, które pomogą opowiedzieć o dolegliwościach.
Chcąc mimo tych wskazówek czuć się pewniej, można przed pierwszą wizytą zadać samemu sobie kilka pytań. Ważne będzie zastanowienie nad problemem lub objawem, z powodu którego podjęło się decyzję o terapii. Chodzi o zastanowienie się, kiedy wszystko się zaczęło, czy objaw/problem pojawił się nagle, czy narastał, na czym polega, jak wpływa na życie, czy w ciągu całego czasu od kiedy się pojawił zmienił się (wzmocnił, osłabił, rozszerzył na inne obszary życia). Warto także zastanowić się, czy ktoś w rodzinie cierpi lub cierpiał na podobne lub inne trudności, zaburzenia w sferze psychicznej lub chorował psychicznie. Można oczywiście nie pamiętać diagnoz, ważniejsze tu będzie opowiedzenie, na czym takie problemy polegały i z jakiego powodu jest się zdania, że jakaś osoba z rodziny mogła chorować. Chodzi tu nie tyle o dziedziczenie (choć w niektórych sytuacjach ma to duże znaczenie), ale o to, że osoby z rodziny swoim zachowaniem wywierają wpływ na zachowanie młodszego pokolenia i kształtują obraz rzeczywistości. Warto też zastanowić się nad tym, jak we własnym odczuciu układały się relacje poszczególnych członków rodziny względem siebie. Chodzi tu o klimat, w jakim się wyrastało, czy w jakim żyje się i funkcjonuje nadal. Wreszcie warto pomyśleć, czy przechodziło się w okresie dzieciństwa jakieś choroby lub urazy, pobyty w szpitalu, rozłąki z rodzicami lub opiekunami. Takie pytania z pewnością zadam już na pierwszej lub drugiej wizycie. Odpowiedzi na nie są bardzo ważne, by poznać i zrozumieć osobę zgłaszającą się po pomoc oraz do zbudowania dobrego planu leczenia. Niektóre osoby na pierwszej wizycie mają ze sobą kartkę, na której przed wizytą zapisały sobie wszystko, o czym chciałyby powiedzieć.
Podczas wizyt zachęcam do swobody wypowiedzi, a jeśli trudno jest się wypowiadać tak od siebie, do pozwolenia terapeucie na pewne poprowadzenie się, albo nawet na chwilę milczenia – by zebrać myśli i zabrać głos. I gorąco polecam, by się nie wstydzić. Przecież sam fakt, że się przychodzi świadczy zdecydowanie o odwadze, sile, pragnieniu zmiany i determinacji. Do gabinetu psychoterapeuty zaprowadza człowieka jego zdrowsza, silniejsza część.