Czytelnia
Kilka słów o psychodynamicznym rozumieniu narkomanii
Liczne badania potwierdziły związek pomiędzy zaburzeniami osobowości i depresją, a powstaniem uzależnienia od narkotyków. Co więcej, osoby uzależnione od narkotyków cierpią raczej na te zaburzenia osobowości, gdzie wspólnymi cechami, które je opisują jest tendencja do krzywdzenia się czy impulsywność.
Współczesne rozumienie uzależnienia od narkotyków opisuje, że funkcją narkotyków może być obrona przed takimi silnymi uczuciami jak poczucie wstydu, depresja czy wściekłość. Osoby uzależnione nie potrafią dbać o siebie, nie potrafią się chronić – między innymi to sprawia, że nie dostrzegają i nie rozumieją prawdziwej szkodliwości tych substancji. Dalej, osoby uzależnione mają duże trudności lub nie potrafią kontrolować i regulować emocji, impulsów, nie potrafią tolerować czy regulować bliskości z innymi ludźmi.
Nie bez znaczenia jest także rodzaj wybieranych narkotyków. Wykazano, że o tym wyborze decydują te reakcje emocjonalne, które są najbardziej bolesne. I tak dla przykładu: kokaina może uśmierzać ból związany z depresją, a opiaty mają pomagać łagodzić złość.
Wiele osób uzależnionych, podejmujących leczenie święcie wierzy, że narkotyki są przystosowawczym sposobem rozwiązywania problemów. Nie umiejąc rozpoznawać i nazywać stanów emocjonalnych, jakich doświadczają, ani też nie umiejąc ich wytrzymywać, regulują swoje samopoczucie poprzez narkotyki.
Opracowanie: Karolina Matlak
Literatura:
Psychiatria psychodynamiczna w praktyce klinicznej. Glen O. Gabbard. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2009.